По повод искането на българите извън границите на страната да бъде създаден избирателен район „Чужбина“ Меглена Кунева коментира на 12-и юни в предаването на БНТ-Пловдив „Местно време“: „Мисля, че е важно! Тези хора са част от България, те са част от нашия икономически живот, ако искате, защото те подпомагат семействата си, благодарение на тях нашата икономика в много трудни моменти е оцелявала – хайде да не кажа икономиката, но хората, семействата им са оцелявали благодарение на тях. Имат пари, които те внасят в България, но това е най-малкото, това е един знак на внимание, че нямаме никакво основание да изпускаме техния глас!“
Според Кунева българите в чужбина активно следят и се интересуват от случващото се у нас. „Техният глас е много важен, много необходим. Когато говоря, че президентът трябва да е обединител на нацията, аз имам предвид всички българи, които живеят и в България, и извън.“
„Първо смятам, че електронното глауване ще облекчи първо тях, а второ – ние трябва да адресираме проблема! Много жалко, че в този избирателен закон парламентът не можа да го направи. Зная, че има технимески трудности, но когато имаме цел, обща цел, техническите трудности трябва да бъдат преодолявани. Тъй че с пълна убеденост аз бих подкрепила, бих участвала в този дебат, бих търсила национално съгласие между партиите!“, заяви Кунева.
Попитана конкретно дали ще подкрепи създававено на избирателен район „Чужбина“ тя отговори: „Трябва българите да могат да гласуват удобно, лесно, достъпно, а колкото до това дали да е един избирателен район. Затова трябва да се направи дебат, това го дължим на сънараодниците ни!“
По повод искането за промени в Конституцията, които ще дадат право на българите в чужбина да бъдат избирани, Кунева коментира: „При положение, че българската нация след 10-15 години според демографските тенденции ще намалее, ние имаме всички основания не само да държим интереса, но и да връщаме по всички възможни причини – било икономически, било, защото имаме по-добри или достатъчно добри условия да предложим на нашите сънародници тук в България, но и това е един, това е и една от чертите – да бъдат веднага активни в политическия живот в България. Аз лично не се страхувам от това да влезнат активно в политическия живот през пасивно избирателно право, т.е. да могат да бъдат избирани!“
Двойното гражданство трябва категорично да се премахне. Или си гражданин на една страна,или се отказваш от второто гражданство.Емигрантите избирайки пътя на емиграцията дефакто са се отказали от това,което се случва в България.Вярно е,че изпращат пари на роднини и близки,но на практика те не работят,не творят за страната си,а със своя интелектуален или какъвто и да е труд,допринасят за страната в която са се установили.На практика са постъпили не малко егоизтично.Вярно е и това,че се интересуват от процесите,
които се случват,но на практика губят представа в детайли,което не е малко и маловажно.Тези хора от години не са участвали в обществено политическите процеси на страната и изведнъж да решават съдбите на тези,които са устоявали
на трудностите,и продължават да устояват.Това се случва много често с едни
такива с двойно гражданство прииждащи,когато му дойде времето – само по
избори от една югоизточна съседна нам страна – и променят доста осезателно
характера на изборния вот.Да не говорим за участие в управлението.Та тези хора никой не ги познава,те са никому неизвестни,какво ще предложат?
Въпроса е сложен и е необходим широк дебат и допитване до българския народ.
Н.В.Народа е редно да си каже тежката дума,а така изказвания от тук и от там
на чужди подлоги изказващи популистки мнения е безмислено..Струва ми се несериозно.
Повечето българи в чужбина не са със двойно гражданство но когато станат такива през близките 10-на години … ще гласуват в държавата от която са получили поданство и права . Освен това няма да престават да помагат на българите а ще ги измъкват от България при всеки удобен случай . През следващите 10 години електората и данъкоплатците на България ще намалеят с поне още 1 000 000 .Ако това се случи България ще се раздели наполовина 5 – 6 милиона пребиваващи в България и и 2- 3 милиона живеещи в чужбина .Не ми се мисли какво ще се случи с политическите сили и с финансите на държавата и двете неща се приближават към думите фалит и криза .