Ключът са парите. В богатите страни парите се изкарват от частния сектор. Предприятията които печелят предпочитат да дават част от печалбите си на различни НПО и по този начин ги прихващат от данъчните си задължения. По силата на логиката, тази дейност е второстепенна, защото засяга допълнително или спомагателно образование, спорта или помощ за бедстващи региони в Африка и Азия. В България реалността е коренно различна. Парите не са местни, а чужди. Това е така първо защото няма печеливши предприятия, няма закони, които да канализират и ограничат дейността на НПО-тата и защото гладорията и невежеството заслепяват хората пред възможността и те „да намажат“ от меда, независимо кой го дава и защо. Българските НПО-та критикуват „системата“, но не я атакуват. Нейните членове се прехранват от недостатъците й. Дори в настоящата финансова какафония, те не само не обелват дума срещу „банковата тайна“, но дори я „спазват“, като не публикуват точни имена, а намеци от които се подрезбирало…?! Дават под съд ЦИК за публичност на протоколите, но не оспорват нито съществуванието, нито начина на съставянето ѝ?!
Най-лошото последствие е, че действащите в България НПО-та приватизираха изявата на „гражданското общество“, говорят на негово място и съответно…го задушават преди то да се е родило!
Comments
comments
About David Asenov
Няма коментари
Start the ball rolling by posting a comment on this article!
Трябва ли българите с двойно гражданство да имат пасивно избирателно право, т.е. да могат да се кандидатират и да бъдат избирани за народни представители?
Да (75%, 166 Votes)
Не (25%, 54 Votes)
Total Voters: 220
Зареждане ...
Анкета
Трябва ли да има отделен избирателен район (или райони) за българите, които живеят в чужбина?
Вашият коментар