След няколко дни се навършват 25 години от обединението на Германия. В тази връзка, тук и там се говори за „падането на стената“. Стената не падна. Тя беше съборена! Този исторически и изключително смел акт, извършен от народа на ГДР промени изцяло геополитическата карта на Европа. С него се сложи край на насилственото делене на континента на две, следствие на конференцията в Ялта. Полицейската диктатура която упражняваха комунистическите просъветски режими …в източната част, тласкаха хиляди източноевропейци да бягат на Запад. Най-лесният за минаване пункт беше Берлин. Само между 1945 и 1961 година 2 738 566 източно германци избягаха в Западна Германия. Това масово изтичане на население не беше по вкуса на Москва. По заповед на Кремъл през 1961 година бе построена „Стената“, дълга 1275 км. Тя беше фактически двойна, с малко пространство между двете стени. Височината им – 3.6 метра, покрити с телени мрежи. 14 хиляди войници, 302 вишки, оборудвани с картечници и 600 кучета трябваше да разколебаят кандидатите за бягство на Запад. Въпреки невероятните трудности, германците продължиха да рискуват живота си за „Свободата“. Малцина успяха. 136 е броят на застреляните върху самата стена. От тях 7 деца. Между 600 и 700 са жертвите паднали още преди да достигнат крайната преграда.
Различни български политици цитират често немският пример на коалиция десница-левица, в името на националните интереси. Наистина в Германия Ангела Меркел бише принудена да приеме в правителството представители на социалдемократите. Тука отварям малка скоба. Немската Канцлерка, родена и израсла в ГДР притежава житейски опит, който никой български политик не притежава. Самата тя е олицетворение на смяната на диктатурата с демокрация. Вероятно поради това, между българския парламент и немския Бундестаг, между България и Германия има съществени разлики. Нито в държавния апарат на Германия, нито в редиците на немските депутати има някаква следа от VOPO (Volkspolizei) и ЩАЗИ. В българския парламент, Конституционния съд и къде ли не още, цялата палитра на бившите комунистически полицейски служби e представена – от МВР, Школата в Симеоново до ДС.
Comments
comments
About David Asenov
Няма коментари
Start the ball rolling by posting a comment on this article!
Трябва ли българите с двойно гражданство да имат пасивно избирателно право, т.е. да могат да се кандидатират и да бъдат избирани за народни представители?
Да (75%, 166 Votes)
Не (25%, 54 Votes)
Total Voters: 220
Зареждане ...
Анкета
Трябва ли да има отделен избирателен район (или райони) за българите, които живеят в чужбина?
Вашият коментар